Krajowa Rada Notarialna przygotowała broszurę informującą, z jakimi sprawami można się zgłosić do kancelarii notarialnej. Jest ona dostępna również w języku ukraińskim.
Broszura została przygotowana w ramach akcji edukacyjnej prowadzonej przez Krajową Radę Notarialną od 2010 roku – wtedy została zorganizowana pierwsza edycja ogólnopolskiej akcji Dzień Otwarty Notariatu. Jej nadrzędnym celem jest edukowanie społeczeństwa w tych obszarach prawa, które leżą w kompetencjach notariuszy, jak również informowanie o rodzajach umów i czynnościach notarialnych, które będą odpowiednie dla realizacji zakładanych celów.
Podobne założenia ma organizowana od 2015 r. akcja Bezpłatny wykład notariusza na uniwersytecie trzeciego wieku będąca odpowiedzią samorządu notarialnego na potrzebę edukacji prawnej wśród seniorów i poszerzeniem idei Dnia Otwartego Notariatu.
Zapotrzebowanie na wiedzę prawną w społeczeństwie jest niezmiennie ogromne. W Internecie można znaleźć mnóstwo informacji prawnych, jednak często są one podane w sposób niezrozumiały dla laika. Stąd też nasz pomysł, by przygotować serię broszur informacyjnych będących odpowiedzią na najczęściej zadawane notariuszom pytania. Wierzymy, że podstawowa wiedza prawna w nich zawarta pomoże uniknąć wielu nieprzyjemnych konsekwencji prawnych – podsumował Szymon Kołodziej, rzecznik prasowy Krajowej Rady Notarialnej.
Jako pierwsza powstała broszura dedykowana sprawom, z jakimi można zgłosić się do kancelarii notarialnej. Została ona przetłumaczona na język ukraiński, ponieważ coraz więcej obywateli tego kraju korzysta z usług notariuszy. Z myślą o żyjących w Polsce cudzoziemcach innych narodowości pojawiła się także angielska wersja językowa. Kolejne broszury – poświęcone m.in. takim tematom jak wybór prawa spadkowego czy zasadom dziedziczenia ustawowego – zostaną przygotowane już niebawem.
Zależy nam na tym, by jak najwięcej osób mogło z tych broszur korzystać, dlatego zachęcam do ich drukowania, pobierania i udostępniania wszystkim tym, którzy potrzebują wiedzy prawnej – wyjaśnił Szymon Kołodziej.
Broszura została przygotowana w ramach Dnia Otwartego Notariatu – akcji edukacyjnej prowadzonej przez Krajową Radę Notarialną od 2010 roku. Jej głównym celem jest edukowanie społeczeństwa w tych obszarach prawa, które leżą w kompetencjach notariuszy, jak również informowanie o rodzajach umów i czynnościach notarialnych, które będą odpowiednie dla realizacji zakładanych celów.
Podobne założenia ma organizowana od 2015 r. akcja Bezpłatny wykład notariusza na uniwersytecie trzeciego wieku będąca odpowiedzią samorządu notarialnego na potrzebę edukacji prawnej wśród seniorów i poszerzeniem idei Dnia Otwartego Notariatu.
Broszury można pobrać ze strony
www.porozmawiajznotariuszem.pl, gdzie publikowane są informacje przydatne dla osób korzystających z usług kancelarii notarialnych.
—
W związku z obecną sytuacją na Ukrainie, Rada Izby Notarialnej w Poznaniu zwróciła się do notariuszy Izby Notarialnej w Poznaniu o rozważenie – przy dokonywaniu czynności notarialnych z udziałem osób z Ukrainy – stosowania preferencji w zakresie wynagrodzenia notariuszy i w zakresie terminu na dokonanie czynności (najczęściej będą to być poświadczenia podpisów, co można dokonywać poza kolejnością).
W efekcie, do Izby Notarialnej w Poznaniu zgłaszają się notariusze, którzy deklarują gotowość dotyczącą preferencji w zakresie wynagrodzenia i terminów. Tworzona jest zatem odpowiednia lista, aby osoby potrzebujące szybkich działań wiedziały do kogo z notariuszy mogą się zgłosić.
W celu uzyskania dalszych szczegółów, zapraszam do kontaktu z biurem Izby Notarialnej w Poznaniu.
KONTAKT DO KOORDYNATORÓW
not. Olaf Peretiatkowicz, tel. 601 472 302 (w zakresie Poznania)
not. Katarzyna Kaczanowska, tel. 603 847 482 (w zakresie Zielonej Góry)
—
У зв’язку з ситуацією, що склалася в Україні, Рада Нотаріальної палати в Познані звернулася до нотаріусів Нотаріальної палати в Познані з проханням розглянути – при здійсненні нотаріальної діяльності за участю осіб з України – використання переваг щодо оплати праці нотаріуса та термін виконання діяльності (найчастіше це буде засвідчення підписів, яке може бути здійснено не поза чергою).
В результаті до Нотаріальної палати в Познані приходять нотаріуси, які заявляють про свою готовність щодо переваг щодо оплати праці та термінів. Тому готується відповідний список, щоб люди, які потребують швидкої допомоги, знали, до кого з-поміж нотаріусів можна звернутися.
За детальнішою інформацією звертайтеся до офісу Нотаріальної палати в Познані.
д-р Andrzej Rataj
Президент
Рада Нотаріальної палати в Познані
ЗВ’ЯЗОК ДО КООРДИНАТОРІВ
нотаріус Olaf Peretiatkowicz, тел.: 601 472 302 (у межах міста Познань)
нотаріус Katarzyna Kaczanowska, тел.: 603 847 482 (у межах міста Зелена Гура)