Dopilnuj swoich spraw. Chroń majątek. Porozmawiaj o tym z notariuszem – to temat przewodni 11. edycji Dnia Otwartego Notariatu. W sobotę 28 listopada w godzinach 10-16 notariusze Izby Notarialnej w Poznaniu będą telefonicznie udzielać bezpłatnych informacji leżących w ich kompetencjach zawodowych, pozwalających lepiej zabezpieczyć majątek. Pytania będzie można również zadać za pośrednictwem e-maila jak i mediów społecznościowych.
Dzień Otwarty Notariatu to akcja realizowana już po raz 11. przez izby notarialne, mająca na celu podnoszenie świadomości prawnej obywateli poprzez informowanie o rodzajach umów i czynności notarialnych, które będą odpowiednie dla prawidłowego, zgodnego z wolą zabezpieczenia majątku i realizacji zakładanych celów, jak również informować będą o konsekwencjach podjętych decyzji.
Na jakie tematy możesz porozmawiać z notariuszem?
Jak zawsze informacje udzielane przez notariuszy w czasie Dnia Otwartego Notariatu dotyczą ważnych spraw związanych z ochroną majątku i bezpieczeństwem obrotu prawnego – wyjaśnia notariusz Agata Laskowska, koordynatorka akcji w Wielkopolsce i województwie lubuskim.
Warto skorzystać z okazji i zapytać notariusza, jak bezpiecznie zawrzeć umowę najmu, ·jak podzielić majątek spadkowy, dokonać podziału majątku przed rozwodem i po rozwodzie, jak prawidłowo sporządzić testament, odrzucić spadek czy zrzec się dziedziczenia. Rejenci doradzą również, jak ustrzec się przed czynnościami czy decyzjami, które mogą wywrzeć negatywny wpływ na nasz majątek i w słuszny sposób zabezpieczyć swoje prawa.
Powszechnie notariusz kojarzy się ze sprawami spadkowymi oraz nieruchomościami, tymczasem w kancelarii notarialnej można załatwić także sprawy ważne z punktu widzenia przedsiębiorców, takie jak m.in. zabezpieczenie roszczeń, zawarcie ugody czy powołanie zarządcy sukcesyjnego. Mało kto wie, że wielu czynności prawnych można dokonać alternatywnie przed sądem i w kancelarii notarialnej (np. sprawy związane z dziedziczeniem czy umowy alimentacyjne), oszczędzając czas, albowiem czynności te dokonywane są praktycznie odręcznie. Przykładowo potwierdzenie praw do spadku u notariusza (poświadczenie dziedziczenia) trwa ok. 2 godzin a nie, jak w sądzie, kilka miesięcy. Na temat wszystkich czynności notarialnych będzie można porozmawiać z rejentem w ostatnią sobotę listopada.
W tym roku notariuszom będą towarzyszyć eksperci z biura Rzecznika Finansowego, którzy mailowo i na czacie poinformują, na co należy zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy kredytu, także hipotecznego, oraz zawieraniu umowy pożyczki. Tzw. nieautoryzowane transakcje to coraz większy problem klientów banków w Polsce – warto wiedzieć, co zrobić, gdy z naszego konta znikną pieniądze, a nam nic nie wiadomo o realizowanych na naszym rachunku bankowym transakcjach. Rzecznik Finansowy jest partnerem merytorycznym tegorocznej edycji Dnia Otwartego Notariatu.
W jaki sposób możesz porozmawiać z notariuszem?
W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich uczestników 11. edycji DON-u organizatorzy zrezygnowali z dotychczasowej formuły stacjonarnych spotkań. W tym roku informację prawną będzie można uzyskać na kilka sposobów:
- z notariuszami Izby Notarialnej w Poznaniu w indywidualnych rozmowach prowadzonych telefonicznie tel. 61 669 83 20
- w odpowiedzi na pytania nadesłane mailem na adres pytanie@porozmawiajznotariuszem.pl
- na czacie i w trakcie transmisji prowadzonej na żywo na profilu Porozmawiaj z Notariuszem na FB.
Szczegółowe informacje:
www.porozmawiajznotariuszem.pl