Ważną rolę w każdym systemie prawnym odgrywają instrumenty służące zapewnieniu bezpieczeństwa obrotu prawnego. Jednym z takich rozwiązań, potwierdzonym wielowiekową tradycją, jest dokonywanie tych czynności z udziałem osób dysponujących odpowiednią wiedzą prawniczą, wyposażonych w niektóre kompetencje władzy publicznej i oznaczających się odpowiednimi kwalifikacjami etycznymi.
Współczesny notariat to instytucja zapewniająca bezpieczeństwo obrotu prawnego oraz jego zgodność z obowiązującym prawem (często opisywany jako trzecia, zaufana strona transakcji).
Ustrój notariatu w Polsce jest podobny do ustroju notariatu w innych krajach prawa łacińskiego (systemy prawne oparte na zasadach wywodzących się z prawa rzymskiego). Ustrojowe zasady działania samorządu notarialnego wynikają z art. 17 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z tym artykułem samorząd zawodowy, reprezentujący osoby wykonujące zawód zaufania publicznego, sprawuje pieczę nad należytym wykonywaniem tego zawodu w granicach interesu publicznego i dla jego ochrony.
Funkcja prewencyjna polegająca na zapobieganiu konfliktów między uczestnikami obrotu gospodarczego wymaga usytuowania pozycji notariusza na granicy sfery publicznej i prywatnej, co polega na wykonywaniu zadań publicznych, ale bez całkowitego podporządkowania państwu. Notariusz jest zarazem:
ul. Piękna 41
60-589 Poznań
Konto: 81 1090 1359 0000 0000 3501 8626
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE