Notariusze z Czarnogóry byli gośćmi Izby Notarialnej w Poznaniu. To kolejne spotkanie, po wcześniejszej wizycie polskich notariuszy w Podgoricy.
Izba Notarialna przygotowała program merytoryczny i kulturalny. Goście z Bałkanów mieli możliwość wysłuchania na Ostrowie Tumskim opowieści o początkach Państwa Polskiego, a na Starym Mieście historii Poznania. Przewodnik przybliżył im również przyczyny, przebieg i skutki Powstania Wielkopolskiego.
Celem wizyty czarnogórskich rejentów było poznanie specyfiki pracy polskiego wymiaru sprawiedliwości i działania kancelarii notarialnych w kraju Unii Europejskiej, do której członkostwa aspiruje Czarnogóra – informuje notariusz Sławomir Łakomy, koordynator współpracy międzynarodowej w Radzie Izby Notarialnej w Poznaniu.
Głównymi punktami studyjnej wizyty były spotkania w sądzie i kancelariach notarialnych. W Sądzie Rejonowym Poznań – Stare Miasto w Poznaniu gości przywitała prezes sądu SSR Danuta Felińska – Żukowska, przedstawiając specyfikę polskiego wymiaru sprawiedliwości. Szczególne zainteresowanie notariuszy wzbudziło Archiwum Ksiąg Wieczystych z dokumentami z czasów pruskich i przedwojennych.
Ważne dla czarnogórskich prawników było przedstawienie procedur i pracy referendarzy sądowych dokonujących wpisów do ksiąg wieczystych, zwłaszcza w kontekście rozpatrywania wniosków elektronicznych.
Notariusze z Czarnogóry zostali zaproszeni także do dwóch poznańskich kancelarii notarialnych, Pawła i Andrzeja Kolasów oraz Wojciecha Kwarcińskiego i Marty Nowak.
O historii polskiego notariatu gościom opowiedzieli notariusze Zofia Bystrzycka i Marek Kolasa. Notariusz Bystrzycka, na przełomie lat 80 i 90 pracując w Ministerstwie Sprawiedliwości, miała znaczący wkład w proces kształtowania nowoczesnego wolnego notariatu, notariusz Kolasa, jako wieloletni prezes Krajowej Rady Notarialnej opowiadał m.in. o pozycji i zmianach w dostępie do zawodu.
Notariusze zadawali sporo pytań dotyczących przede wszystkim praktyki związanej z obrotem nieruchomościami, zasadami podatkowymi i zasadami prowadzenia kancelarii w Polsce.
W siedzibie Izby Notarialnej w Poznaniu gości powitał prezes Andrzej Rataj, podkreślając otwartość przedstawicieli obu samorządów na zdobywanie wiedzy i wymiany doświadczeń.
Gości z Czarnogóry interesowała struktura działania prawniczego samorządu oraz kompetencje poszczególnych organów. Prezes Rataj zwrócił uwagę także na inny aspekt kształtowania samorządności, potrzebę budowy wspólnoty poprzez spotkania także z notarialnymi seniorami, dbałością o rodziny notariuszy (np. spotkanie świąteczne dla dzieci i wnuków notariuszy), ale także konieczność ciągłego szkolenia. Zagraniczne wyjazdy to także merytoryczne korzyści i budowa międzynarodowych relacji w środowisku prawniczym. W tym duchu przebiegało spotkanie rejentów z Polski i Czarnogóry.
Notariusze z Czarnogóry podzielili się swoją wiedzą dotyczącą zmian w zawodzie, od standardów państwa byłej Jugosławii, po system stosunków własnościowych, praw majątkowych i procedur związanych z zakładaniem spółek w demokratycznej Czarnogórze. Podkreślano także sporą obecność polskich turystów na Bałkanach, widząc potrzebę prawnego wsparcia w sytuacjach kryzysowych.
Dziękując za cykl spotkań prezes Izby Notarialnej w Podgoricy powiedział, że wzajemna wymiana doświadczeń ma znaczenie w kontekście europejskich aspiracji Czarnogóry, dziś członka NATO, a w przyszłości członka Unii Europejskiej.
Notariuszy z Czarnogóry uhonorowano kolacją, przed którą witano ich staropolskim zwyczajem, podając chleb i sól. Goście natomiast podjęli organizatorów obiadem, podczas którego śpiewano piosenki czarnogórskie i polskie.
Koordynatorem działań był notariusz Sławomir Łakomy, w organizację wydarzeń i spotkań zaangażowani byli notariusze: Zofia Bystrzycka, Katarzyna Kaczanowska, Andrzej Kolasa, Marek Kolasa, Paweł Kolasa, Wojciech Kwarciński, Małgorzata Muszalska, Marta Nowak, Olaf Peretiatkowicz, Andrzej Rataj, Alicja Trytt, oraz aplikant notarialny Jakub Marciniak.
Not. Sławomir Łakomy dziękuje Annie Polus, Annie Sobańskiej, Emilii Jurczyńskiej i Iwonie Stadnik z Izby Notarialnej w Poznaniu za pomoc w przygotowaniu wizyty notariuszy z Czarnogóry. Goście stwierdzili, że jeszcze nigdzie za granicą nie byli tak miło przyjęci, a nasz poziom organizacji przewyższa inne uważane w Europie za najlepsze.
Informacja na stronie Izby Notarialnej w Podgoricy: https://notarskakomora.me/delegacija-nkcg-u-poznanju/