Na wysokość opłat za czynności notarialne składa się kilka czynników: wynagrodzenie notariusza, koszty wypisów dokumentów oraz pobierane w imieniu państwa polskiego podatki i opłata sądowa.
Za wykonywane czynności notarialne notariusz pobiera wynagrodzenie, zwane taksą notarialną. Wysokość taksy reguluje Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej, powiększone o należny podatek VAT.
Taksa notarialna ustanawia obowiązującą na terenie całego kraju maksymalną kwotę należną za wykonanie określonej czynności prawnej. Wysokość opłaty uzależniona jest od wartości przedmiotu danej czynności notarialnej. Opłaty naliczane są kwotowo lub procentowo.
Dodatkowo oprócz taksy notarialnej notariusz pobiera, w imieniu państwa polskiego, dodatkowe podatki i opłaty:
Wypisy, odpisy i wyciągi dokumentów, za które notariusz pobiera opłaty
W związku z tym, że oryginał aktu notarialnego sporządzany jest w jednym egzemplarzu, który przechowywany jest w kancelarii notariusza, notariusz wydaje wypisy aktu notarialnego posiadające moc oryginału.
Wypis jest dosłownym powtórzeniem oryginału, nie zawiera jednak poprawek dokonanych na oryginale. Wypis wydaje się pod osobnym numerem repertorium i z datą jego wydania (nie zawsze pokrywa się ona z datą sporządzenia aktu notarialnego).
Odpisy i wyciągi sporządza się z innych dokumentów niż akt notarialny. Odpis odzwierciedla całą treść oryginału, a wyciąg tylko jego część. Notarialnie poświadczone odpisy i wyciągi dokumentów mają moc oryginału. Do wydawania wyciągów i odpisów stosuje się te same zasady co przy wypisach.
Na żądanie stron notariusz może sporządzić projekty aktów, oświadczeń i innych dokumentów. Opracowanie takiego projektu stanowi wówczas samodzielną czynność notarialną, za którą należy się notariuszowi odrębne wynagrodzenie.
Zwolnienie od opłat
Jeżeli strona czynności notarialnej nie jest w stanie bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny ponieść żądanego przez notariusza wynagrodzenia, może wystąpić z wnioskiem do sądu rejonowego właściwego ze względu na jej miejsce zamieszkania o zwolnienie w całości lub w części od ponoszenia tego wynagrodzenia. Podstawę do wystąpienia o takie zwolnienie jest art. 6 ustawy Prawo o notariacie.
Z wnioskiem o zwolnienie z ponoszenia wynagrodzenia notariusza mogą wystąpić zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne. Wniosek rozpoznawany jest przez sąd rejonowy właściwy dla miejsca zamieszkania wnioskodawcy, na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego, w trybie nieprocesowym. Postępowanie jest wolne od opłat sądowych.
ul. Piękna 41
60-589 Poznań
Konto: 81 1090 1359 0000 0000 3501 8626
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE