Notarialne poświadczenie dziedziczenia zostało wprowadzone w 2008 roku jako alternatywa dla sądowego postępowania o stwierdzeniu nabycia spadku.
Orzeczenie sądowe i poświadczenie dziedziczenia przez notariusza to dwa dokumenty posiadające taką samą doniosłość prawną. U notariusza zapłacimy za poświadczenie dziedziczenia więcej niż za stwierdzenie spadku w sądzie, ale dokument otrzymać można bezpośrednio po przeprowadzeniu sprawy. Rejenci informują także spadkobierców o dalszych koniecznych czynnościach prawnych, w tym m.in. o zgłoszeniu spadku do urzędu skarbowego oraz o obowiązku dokonania wpisu spadkobiercy do księgi wieczystej.
Notariusz może sporządzić akt poświadczenia dziedziczenia na podstawie ustawy lub testamentu, z wyłączeniem testamentów szczególnych. Procedura notarialnego stwierdzenia praw do spadku obejmuje otwarcie i ogłoszenie testamentu, sporządzenie protokołu dziedziczenia, sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia i jego rejestrację w centralnym Rejestrze Spadkowym prowadzonym przez Krajową Radę Notarialną.
Notariusz ustala stan faktyczny, dokonuje jego kwalifikacji, a w konsekwencji określa, komu i w jakich udziałach spadek przypada. Zadaniem notariusza w tym postępowaniu jest ustalenie, kto jest spadkobiercą i w jakim udziale dziedziczy.
Przy sporządzaniu protokołu dziedziczenia wymagana jest osobista obecność wszystkich spadkobierców ustawowych oraz testamentowych, a warunkiem sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia jest zgodny wniosek wszystkich osób, które mogą wchodzić w rachubę jako spadkobiercy ustawowi bądź testamentowi.
Możliwe jest także sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia w tak zwanym trybie sukcesywnym, tzn. osoby zainteresowane składają stosowne oświadczenia przed różnymi notariuszami, a nawet przed konsulem polskim poza granicami kraju, w różnym czasie, w oparciu o projekt protokołu dziedziczenia sporządzony przez notariusza.
Przesłanką odmowy sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia będzie np. wątpliwość notariusza co do osoby spadkobiercy, wysokości udziału w spadku czy występowania w sprawie spadkowej jurysdykcji polskiej, czyli właściwości polskich organów spadkowych.
Wypisy aktu notarialnego wydaje się stronom aktu, osobom, dla których zastrzeżono w akcie prawo otrzymania wypisu, a także ich następcom prawnym. Wypis zarejestrowanego aktu poświadczenia dziedziczenia może być wydany ponadto osobie, która wykaże istnienie interesu prawnego.
W przypadkach prawem przewidzianych notariusz przesyła sądom i innym organom państwowym informacje pisemne o sporządzonych dokumentach i wypisy tych dokumentów, a na podstawie odrębnych przepisów ma obowiązek zawiadomienia sądu właściwego do prowadzenia księgi wieczystej o każdej zmianie właściciela nieruchomości.
Notariusze w Polsce nie dokonują zgłoszeń podatkowych dotyczących nabycia spadku w wyniku sporządzonego aktu poświadczenia dziedziczenia. Spadkobiercy składają zeznania podatkowe osobiście lub przez pełnomocnika.
Planując wizytę w kancelarii notarialnej, prosimy o przygotowanie:
ul. Piękna 41
60-589 Poznań
Konto: 81 1090 1359 0000 0000 3501 8626
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE