U notariusza można sporządzić testament w formie aktu notarialnego. Jest to jeden z uregulowanych w polskim systemie prawnym testamentów zwykłych. Testament jest dokumentem, w którym przyszły spadkodawca rozrządza swym majątkiem na wypadek śmierci, a zatem wskazuje konkretną osobę lub osoby, które nabędą jego majątek po śmierci.
W testamencie można wskazać jednego albo kilku spadkobierców, a rozporządzenie spadkowe może obejmować cały majątek lub też jego poszczególne składniki (testament windykacyjny). Notariusz przed przygotowaniem aktu notarialnego ustala z testatorem (czyli z osobą, która dysponuje swoim majątkiem), jaka jest jego wola i następnie sporządza odpowiedni dokument.
Testament może obejmować rozrządzenie majątkiem wyłącznie jednej osoby. Notariusz odczytuje testatorowi treść aktu notarialnego, upewnia się, czy treść testamentu jest zgodna z wolą spadkodawcy – i akt notarialny jest podpisywany przez testatora i notariusza. Oryginał testamentu pozostaje w kancelarii notarialnej, a testator otrzymuje wypis aktu notarialnego. Gdyby taki dokument się zagubił, testator może uzyskać kolejne wypisy u notariusza, u którego sporządził testament.
Notariusze przechowują akty notarialne przez 10 lat, przekazując je po tym czasie do właściwego archiwum sądowego, z którego także można uzyskać wypis aktu notarialnego. Jest to bez wątpienia przewaga testamentu w formie aktu notarialnego nad testamentem holograficznym – czyli własnoręcznie spisanym przez testatora bez udziału notariusza, takie testamentu w przypadku zgubienia czy zniszczenia odtworzyć nie można.
W 2011 roku Krajowa Rada Notarialna utworzyła Notarialny Rejestr Testamentów (NORT) – centralny i dobrowolny rejestr elektroniczny, który zawiera informacje o zarejestrowanych testamentach, a nie o treściach samych testamentów. Testament może być zarejestrowany w rejestrze testamentów na wniosek testatora.
Testament może być w każdej chwili odwołany lub zmieniony. Po śmierci testatora należy przeprowadzić postępowanie spadkowe, którego elementem jest otwarcie i ogłoszenie testamentu. Postępowanie to, mające na celu wskazanie konkretnego spadkobiercy lub spadkobierców, można przeprowadzić w sądzie lub u notariusza (poświadczenie dziedziczenia). W przypadku śmierci osoby, która nie sporządziła testamentu, następuje dziedziczenie ustawowe, a krąg spadkobierców takiej osoby reguluje Kodeks cywilny w zależności od sytuacji rodzinnej.
Planując wizytę w kancelarii notarialnej, prosimy o przygotowanie:
ul. Piękna 41
60-589 Poznań
Konto: 81 1090 1359 0000 0000 3501 8626
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE